Biologie biologie.okhelp.cz
  Stránky
Biologie člověka index
Lebka člověka - kosti
Lidské srdce
Kostra člověka
Svaly člověka
Složení lidského těla dle prvků - tabulka
» Zuby
Počítadlo lidí na Zemi online
Test těla - dožijete se vysokého věku?
Totální endoprotéza kyčelního kloubu
Genetika základní znalosti
Kočky
Pes psi

Zuby

home »  clovek  »  zubySponzorované odkazy

Zuby - latinsky dents
Zuby má většina obratlovců. Slouží zejména k rozmělňování potravy, ale i k obraně, či k útoku na kořist. Komplex zubů se nazývá chrup.
U člověka je počet zubů 32 a jedná se o heterodontní chrup, to znamená, že zuby mají různý tvar a dělí se na řezáky, špičáky, premoláry a moláry.

Člověk má vyjma stoliček
difyodontní výměnu zubů. Prvně vyroste mléčný zub, který je nahrazen trvalým zubem.
Zub vyrůstá ze zubního lůžka a čelist pokrývá dáseň, která obepíná i zuby.
Zub člověka se skládá z kořene, krčku a korunky. Korunku zubu pokrývá velmi tvrdá sklovina. Žel po poškození již nemůže být samovolně obnovena. Její tloušťka může dosáhnout 3 milimetry. Zub z podstatné části tvoří zubovina. Uvnitř zubu je dřeňová dutina se zubní dření. V kořenech zubů jsou kanálky, kterým prochází nervy a cévy. Tyto nervy nás pak upozorní, že se zubem není něco v pořádku mnohdy úpornou bolestí.

Abychom bolestem dokázali předcházet je nutno již od dětství mít správné hygienické návyky. Zuby denně čistit kvalitní zubní pastou například Elmex (vlastní zkušenost), nebo Lacalut Activ se stahujícím účinkem na dáseň snižuje riziko onemocnění paradentózou, pravidelně chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a upravit náš jídelníček tak, aby obsahoval, co nejméně pokrmů obsahujících řepný cukr.

Fluoridové tablety se mohou užívat do doby kdy jsou založeny všechny stále zuby mimo zubů moudrosti a dávkování určí lékař.
Po založení stálých zubů již užívání těchto tablet nemá žádný účinek na tvorbu zubu.


Sponzorované odkazy

 


Android softwareAngličtinaAuto - motoBiologie+ZdravíČeský jazyk pravidlaChemieDějepisDownloadDům & zahradaFinanceFyzikaZeměpis-geografieGeometrieHryProgramy zdarmaJazykyKuchařkaMatematikaPro ŽenyPSČSeznamkySportVideoPřesný čas + počasí

home »  clovek  »  zuby

  Pravidla a podminky  Právní upozornění
Copyright © 2009-2017 biologie.okhelp.cz All right reserved